Móda na jaře

Sleduji módu v ulicích a měl jsem radost, když před pár léty nastala cosi jako velká obleva. Přišli hipsteři, kterým se kdekdo směje, ale ten proud byl širší a významně pozvednul úroveň elegance v ulicích. Lidé prostě na oblečení začali klást větší důraz. Je t oasi větší společenská změna, protože „obrat k jídlu“ proběhl ve stejné době. Zatímco ale jídlo frčí stále a stále se objevují nové restaurační nápady, s módou lidi zdá se mi polevují. Všimnul jsem si toho loni na jaře. První slunečné dny jsou rozhodující. Lidi se těší na jaro, že se konečně budou moci ukázat, a rozbalí to ve velkém. Loni první slunečný den takový byl, jenže byl jediný. Nic dalšího už nepřišlo. Znamením roku byl ublbený samurajský účes a košile s drobnými vzory. Řekl bych, že se ta hipsterská móda rozšířila, že stále více lidí se snaží nastoupit na vlnu coolnessu, což také znamená, že to nosí lidé, kteří pro oblečení nemají cit. Nosí mechanicky, co nosí ostatní. O to ale možná ani nejde, to jsou podmínky doby. Horší je, že za ten rok jaksi zaspala avantgarda. Žádné nové nápady, jen drobné modifikace starých, žádné odvážné kostýmy, nic. Ve srovnání s předcházejícími lety zamrznutí. Letošní jaro zdá se mi v tomto trendu jen pokračuje. Oddělení stylových košil se vzorem a casual sáček už zabírá víc než polovinu pánských oddělení v obchodech, ale nic nového zde neuvidíte.

Když jsem nemohl koukat po nových kreacích, napadlo mě zaznamenat stylovou různorodost oblečení. Mám už to víceméně nakoukané, více asi u holek, kde je styl rozvinutější, ale chtělo by to zaznamenat a popsat. Mám v plánu k tomu použít foťák, jenže můj mobil má 0,3 megapixel, a to nestačí.

Primárky po New Yorku

Primárky ve státě New York se zdají být tečkou za celým kláním. Trump získal zhruba 90 delegátů, Cruz žádného, Clintonová uspěla mírně výrazně, přesto přesvědčivě. Je zřejmé, že Cruz už Trumpa nedožene. To však neznamená, že Trump získá dostatek delegátů, aby si nominaci pojistil. V opačném případě bude kandidáta vybírat republikánský kongres, který nebude ve snadné pozici. Republikánům myslím nezbyde než potvrdit Trumpa. Trump má obrovskou podporu mezi lidmi, stal se tváří letošních voleb a jeho odstavení by jen přililo do ohně anti-elitářské rétoriky. Lidi by proti novému kandidátovi předem popudili a především Trump hrozí tím, že by kandidoval sám. Nevyhrál by, ale nový republikánský kandidát také ne. Trump je tedy jedinou možností, je to však kandidát, který svými výroky už předem naštval většinu Američanů. Jeho chybou bylo, že svoji rétoriku neupravil v době, kdy už měl zajištěný tábor příznivců, vítězil, ale klání stále ještě začínalo a na jeho kontroverzní výroky se mohlo zapomenout. Trump místo toho parafrázoval Duceho a otálel s distancí vůči kukluxklanu. Jeho kampaň je postavená na několika stále opakovaných tezí, což pro hlavní volby nebude stačit. Nutno však sebekriticky přiznat, že to jsem si myslel už u republikánských primárek.