Rybářský hipster

Párkrát jsem už psal o hipsterech a sledoval jejich měnicí se podobu. Mezitím se dřevorubec okoukal a začíná se nosit nový model, který připomíná rybáře nebo námořníka. Zase je to tedy návrat k čemusi opravdovému, ne-městkému, jen se zvolila nová podoba. Adam Junek v LN to nazval ychtyosexuálem (místo dřívějšího lumbersexuála), ale to se fakt asi neujme. Poznávacím znamením rybáře je obzvláště jeho čepice, je to ta jednoduchá ohrnutá, nejlépe červená. V Praze na Letné k jejímu rozšíření podle mě přispělo pásmo filmů Billa Murrayho (v Oku), tedy i s jeho filmem Life Aquatic, kde tuhle čepici nosí. Nosili ji pak i všichni promítači a ostatní lidi z Oka.

THE LIFE AQUATIC WITH STEVE ZISSOU, Bill Murray, 2004, (c) Buena Vista

Dalším znamením je taková ta bunda tmavě modrá nejčastěji se zapínatelnými bílými očky. Chtěl jsem nějakého rybáře vyfotit, ehm ulovit a podařilo se mi to. Tady je (i když fotka není moc dobrá):

IMG_3139

Na internetu se pak dají najít další:

edc714c3af0118695557c8662f04a7bd--asos-men-winter-accessoriesfisherman hip

Pak mě kamarádka upozornila, že tu je i kapela, která tento styl připomíná, i když tady je to spíš takový working class look. Sleaford mods. Je to současné a …jiné. Je to taky skvělý příklad toho, jak si někdo může na vzhledu dát hrozně záležet (jsou to opravdu mods) tím způsobem, že chce vypadat dokonale nenápadně a obyčejně. Většina lidí by jim asi uvěřila, že ty klipy natáčeli po směně v místním přístavu. I ta hudba je taková, zpěvák působí jako by ho někdo vytáhl z přístavu, aby něco zařval do mikrofonu. Ještě lepší je postava toho druhého chlápka, který konzistentně ve všech klipech nedělá nic, jen pokyvuje hlavou. Někdy třeba jen kouří, pije nebo si hledá něco na mobilu. A takhle nic nedělá i na koncertu, prostě tam stojí.

Na scéně s Mirkem Mirkem

Zřejmě mám poslední dobou na setkání s mytickými osobnostmi štěstí. Minule Krychlič a dnes Mirko Mirko, slavný ostravský vynálezce, lidový lečitel (autor bestselleru Masáže z pasáže) a showman. Nevěděl jsem, že ve volném čase se věnuje i teatrologii. Šel jsem do divadla, kde po představení navazovala diskuze o iluzivnosti. Já jsem se jí na vyzvání přítele Paulíčka také zúčastnil a seděl přímo naproti Mirkovi. Většinu času jsem ho jen poslouchal, je to už starý pán, ale měl mnoho co říci. Fantazie!

Zde Mirko v televizi i s Michaelem Jacksonem (!) a Helenou Vondráčkovou: