Korzo 2017

Stěžoval jsem si, že móda v ulicích už není tak zajímavá. Jako protilék jsem zašel do Krymské na Korzo, které je každý rok takovou módní přehlídků hipsterů a různých jiných typů. Nejde samozřejmě o to vidět tisícátého hipstera s vousy, knírem a kostkovanou košili. Na Korzu se mi líbí, že zde lidi dokáží překvapit. Vždy bylo k vidění mnoho nápadité módy (ale taky i různých kapel, lahůdek a všeho možného). Každý rok sem ale chodí více lidí a už se mi zdá, že to, co je zajímavé, se ředí. Pořád je to svěží podnik, je tu znát náboj a celkově dobrá nálada. Kolik to jenom muselo stát úsilí, každý stánek se snaží nabízet nějakou specialitu, všechna možná piva, sezvat ty kapely. Ale přeci jenom tohle, co tak oceňuju, se letos otřásalo pod náporem množství. Ulice byla ráda, že to ustála. Vyfotil jsem pár obrázků, na kterých jsem se snažil zachytit pár zajímavých modelů. Nebylo jich dohromady tak mnoho, i tady platí, že se doba mění. Dnešní móda už není móda okázalých dandyů, ale spíš uvolněná, jednoduchá, vyjadřuje spíš chladný blazeovaný odstup (i v barvách: černá a šedá místo barev) než okázalost.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pán v námořnickém kostýmku. Bohužel není moc vidět. Námořnické a vojenské motivy byly poseldní dobou v módě, ale jen okrajově, více se neprosadily. Snad kromě nášivek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tohle je současná podoba hipsterské módy (jestli to označení ještě sedí, ale já bych řekl, že ano). Zůstává hipsterská taška, vrací se rachetický typ, tmavé tlumené barvy. Typický je taky dlouhý tenký kabát podobný trenchkotu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tohle se mi líbí!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Opět tlumené barvy a tentokrát další hit sezóny, svítivě barevné tenisky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Náhodná fotka, ani nevím proč jsem to vyfotil. Myslím, že slečna byla výrazně oblečená, ale není to vidět.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nejlépe obelčený muž z celé Krymské, bohužel není to moc vidět. Měl krásné sako s vyšitými opakujícími se vzory (takové jaké se používaly na košile). Doba ale jinde, myslím, že to by jediný kluk s kravatou z asi pěti tisíc lidí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Džínovina a baťužky je jistota – jaro 2017.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pán, který rozdával letáky. Tady je patrný retro vliv ála New conservative, o kterém jsem psal minule, ale přece jen v poněkud avantgardním provedení.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kombinace dlouhého tmavého kabátu a hipster tašky v dámském provedení. Napadá mě, že slečna vypadá trochu jako žena za pultem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oldschool hipster, ohrožený druh, jeho doba už minula. Byl tu taky jediný.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Proto se mi právě líbí Krymská, že když všichni nosí černou, tak se tu najde i toto. Nejhorší je, když všichni nosí to samé jako uniformu.

Černí hipsteři a další jarní jevy

Loni jsem psal o tom, že bych rád fotil jarní módu, že první jarní dny vždy rozhodnou, jestli se pro tento rok móda změní a jak. Loni jsem taky psal, že jsem zklamaný. Nic moc nového nebylo k vidění. Pamatuju se, jak jsem tak před třemi, čtyřmi lety první jarní dny žasnul nad důmyslnými kreacemi a pečlivě sestaveným outfity. Nic, teď už se jen tak pomalu postupuje. Doba módního oživení byla výjimečná a krátká. Přesto to neznamená, že se nic nemění. To, co dřív platilo za hipsterskou módu, se demokratizuje a stírají se jasné hranice. Hipsterská móda se stala módou doby. V 70. letech se nosily zvonáče, teď se nosí hipsterské tašky, kostkované košile, lakované boty atd. Už to zcela ztratilo subkulturní ráz. Hipsteři byli vždycky jiní než ostatní subkultury. Například svou proměnlivostí. O tom už jsem tu psal. Nové je to, že přišla další fáze, která znamená tak trochu návrat ke kořenům. Původní hipster si vystačil s bílým trikem a úzkými černými džínami, pak přišly barevné fáze, dřevorubec, a teď je zpět černá, jenom černá. Proto současné hipstery nazývám černými hipstery, i když je pravda, že černá je barvou, která se toto jaro nosí univerzálně a všeobecně. Přišly první jarní dny, vůkol vše rozkvetlé a lid se zahalil do černé. Symbolem hipsterského zčernání je pro mě letenský klub Kobra, kde je v černé úplně vše, občas v šedé. Vždycky když tam přijdu, mám pocit, že tu sedí lidé speciálně najímaní, aby se sem hodili. Anebo se oblíkají speciálně jenom sem.  Kromě toho se rotrh pytel s roztrhanými kalhotami. Jistěže se nosily už mnohokrát dříve, ale dnes zažívají návrat opravdu velký. Jiné se dnes snad ani nenosí. Pak tu máme další trend, už dříve ohlašovaný, přenáší se důraz na doplňky, obzvláště baťohy a tašky. Hipsterskou tašku doplnil baťoh na šňůrkách, o kterém jedna respondentka prohlásila, že je to ten, co v něm nosila na základní škole přezůvky. Krom toho tu jsou ty kožené jednoduché baťohy s přezkami a ještě další, na které si teď nevzpomenu. Další trend, opět dříve ohlašovaný, jsou ponožky s pointou, jak jsem si to nazval, buď ostře barevné, se vzorem nebo něčím jiným. Asi to souvisí, když jsou barvy oblečení utlumené o to více mohou vyniknout ponožky. A kdo nemá ponožky, má alespoň barvené tenisky. V Kmenech jsou tenisky zvláštní subkulturou, ale dnes už barevné boty nosí skoro každý. Napadá mě, že ta tendence je vlastně obecná, vlastní oděv učinit nevýrazným a projevit se doplňkem nebo botou, zkrátka něčím, co už se tak úplně k člověku nepočítá, snad by se dalo říct, co by se dalo odhodit, kdyby přišlo na nejhorší a někoho to urazilo. Pro oblečení je vůbec typické, že lavíruje, nedává jednoznačnou zprávu o svém majiteli, hraje si s rozpory. Dick Hebdige si všímal punkáčů, kteří nosí svastiky, ale to samé se vlastně děje pořád dokola. Dnes je běžné je vidět křesťanské kříže a jistě je nenosí jen věřící.

Tady pár fotek:

6

Černá a džínové bundy pro hipstery taktéž typické. (okno Kobry)

2

Sedící mládež. Dost zřetelně je vidět, která barva toto jaro převládá.

Tady už téměř vyhynulý typ hipstera, ale zezadu to není tolik poznat.

Typické oblečení: Vše v černé až na barevné tenisky. Mládenec oblečen víceméně standardně, to se nosí už dlouho.

Man and woman in black. Pán má pěkné boty. Vůbec důraz na boty je poslední dobou patrný.

Kombinace džín a hipsterské tašky, ale zároveň není patrný žádný větší důraz na vzhled, je to takové polo- nebo čtvrt-hipsterství, kterého je teď v ulicích spousty.

Tohle je exemplář stylu, který jsem si před pár lety nazval New conservative. Je formálnější (sáčka, kožené tašky) a taky sahá ke starším vzorům (anglická móda první poloviny 20. století). Myslel jsem si, že po filmu Kingsman se tahle móda masově rozšíří, ale nestalo se. Občas se ale nějaký takový kluk či pán vyskytne.

Celá černá, ponožky s pointou a barvené tenisky.